13 Ocak 2016 Çarşamba

Yaşayan ölüler

Akla hemen zombi filmleri geliyor belki 'yaşayan ölüler' dediğimizde fakat aslında ülkemizde yaşayan insanların hepsinin zombiden bir farkı yok maalesef... Çocukları bundan hariç tutuyorum kesinlikle işte onlar aslında yaşamaya çalışan ender canlılardan zombilerin arasında.

Çocukluk yıllarımı hatırladım Tübitak'tan reddedilip, NASA tarafından çağrılan kızın haberini okuduğumda. Eskiden bende katılmıştım o proje yarışmalarına ve karşımda anlattığımı hiç anlamayan ama kafa sallayan bıyıklı amcalar vardı sürüsüyle, sonra onlar giderdi ve ben bir hafta boyunca bir daha hiç kimseye yaptığımı anlatmak zorunda bile kalmamıştım arkadaşlardan başka çünkü ilgilenen olmazdı. Hala öyleymiş anladığım kadarıyla

Sonra çok idealist oldum, ben bu ülkede bilimi geliştireceğim ülkeyi ileri bir ülke yapacağım bunun için Fizik okuyacağım deyip, bir sürü bölümü kazanabilecekken yüksek puanlı bir fizik bölümüne girdim. İdealistliğim inatla devam etti fakat en sonunda hocaların egolarına boyun eğdim. Köreldim orada! O sürekli yeni bir şeyler düşünen, pratik fikirler bulan çocuk gitti ve her şeyden vazgeçti...

Sonra ülkede mühendisin adı var bari prestijim olsun mahallelinin gözünde diyerek okul değiştirip.  Mühendis olacağım inşallah bu yıl ama ne öğrendin diye bir şey sorarsanız, pek bir şey yok çünkü stajlarda bile gördüğüm elin adamı hazır vermiş, her şeyi hazırlamış bunlar doğru olsun demiş ve gitmiş evinden para kazanıyor... Bizim insanımızda, tamam deyip kurulu düzeni geliştirmeye hiç yönelmiyor. Salla başı al maaşı taktiği sadece memuriyette değil ülkenin her yerinde.Sömürülen vatandaşların hepsi halinden memnun, hani her gün sizi ziyarete gelip totonuzu parmaklıcaz deseler buyrun deriz artık. Çünkü ölmüşüz zaten mezarımıza toprak atmamışlar,bizde ortalıkta geziniyoruz.

Eskiden sorgular ve geliştirmek için bir şeyler bulur onları üstlerime söylerdim. Yani çalışma arkadaşlarımdaki o durumu da görünce üzüldüm bende böyleydim şimdi ise gülüyorum hiç olmayacak fikirlerine diye ki hepsi birbirinden güzel, birbirinden mantıklı ama yapılmayacağını bilmenin verdiği boş vermişlik var ya işte o bizi öldüren.

Fark ediyorum ki aslında para bizi öldüren!!! Lidyalılar da bu topraklarda parayı icat ettikten sonra öldüler mi acaba... Neyse tek bildiğim hiç bir şeyin umrumda bile olmadığı sadece yaşamak için yapmam gerekenleri minimum enerji ile yapmaya çalışıyorum artık o kadar, işte bu acı gerçek kadar daha büyük bir acı gerçek yok.

Ölmüşüzde gömenimiz yok a dostlar...

2 yorum:

 1. Maalesef yazın çok doğru... Belki de sen de çok başarılı bir proje yapmıştın ama boşuna gitti Tuxedo...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke daha farklı olabilse, insanlar insanca yaşasa ülkemizde..
   Umarım bir gün olacak :)

   Sil